Antalya Klozet Tıkanıklığı Açma

Hemen Arayın: 0 507 350 56 46

Klozet Tıkanıklığı Açma modernleşmenin yanında getirdiği yeniliklerden biri olan klozet kullanımı, alaturka tuvalet kullanımına göre çok daha fazla artış göstermiştir.

Antalya Kanalizasyon Vİdanjör

Özellikle yeni yapılan çoğu binada alaturka yerini klozete bırakmış ve buna bağlı olarak, klozet tıkanıklığı problemleri de baş göstermeye başlamıştır.

Bu sebeple klozet tıkanıklığı açma ile ilgili pek çok araştırmalar yapılıp, bununla ilgili çokça sorular sorulmaya başlanmıştır.

Klozet giderinin tıkanmasının birçok sebebi olur. Bu sebeplere göre, klozet tıkanıklığı açma yöntemleri de değişiklik gösterir. Bu konulara kısaca değinelim.

Klozet Neden Tıkanır?

“Klozet neden tıkanır” diye sorulduğu zaman ilk akla gelen cevap, klozet içine atılan yabancı ve sert maddedir. Başında; peçete, ped, bebek bezi gibi maddeler gelir, hatta daha birçok örnek sayabiliriz. Mesela; ev temizliği yaptıktan sonra kova veya vileda içinde biriken kirlerin içine sert cisimler karışır. Bu katı maddelerin içinde bulunduğu suyun, klozet içine dökülmesi sonucu bu katı maddeler klozet giderinin bir yerine takılabilir. Böylece tıkanmaya sebep olur.

Aynı şekilde yemek artıkları veya yağ gibi atıklar da klozet tıkanıklığına sebep olur. Ya da yanlış klozet kullanımı temiz tutulmaması gibi sebepler de sayılabilir. Bunların arasında en çok rastlanan tıkanma sebepleri ise, aşırı tuvalet kâğıdı atma, bebek bezi ve pedler, temizlik sonrası fark etmeden düşen toz bezleri, oyuncaklar ve atılan saç yumaklarıdır.

Pompa ile klozet açmak

Tuvalet giderlerinin tıkanmasında sık görülen etkenlerden biri de, yapım aşamasında kullanılan pimaş borularının yanlış eğimli yapılmasıdır. Özellikle de böyle bir durumda hiç vakit kaybetmemek gerekir. Çünkü bu sorun tesisat ustası olmadan kendi kendinize çözebileceğiniz bir problem değildir. Ancak uzman kişilerce giderilmesi gereken bir sorundur.

Bunların hepsi için farklı klozet tıkanıklığı açma yöntemleri vardır. Bazen tesisatçı çağırmadan bu sorunu kendi imkanlarımız ile halletmeye çalışırız. Ve bu hem çok meşakkatli hem de hijyen ve sağlık açısından da tehlikelidir. Bu sebeple klozet tıkanıklığı açma ile ilgili bir problem ile karşılaştığınız zaman, hiçbir şeye dokunmadan bir usta aramanız daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda klozet tıkanıklığı açma firmamız sizlere yardımcı olacaktır.

Binaların eskimesi yahut yanlış kullanım sonucu ev ve işyerlerimizde, kullandığımız klozet ya da lavabolarda tıkanma meydana gelir. Bu tıkanıklıklar ortam içinde kötü kokulara sebep olduğu gibi, alt katlarda bulunan dairelerin de tavan ya da duvarlarında ıslaklık, sonrasında kabarmalara da sebebiyet verir. Çünkü eskiyen tesisat boruları bir müddet sonra sızdırmaya ve akıtmaya başlar.

Kimyasal ile açma yöntemi

Tıkanıklık ile beraberinde gelen kötü kokularla birlikte, su taşması ve giderin işlev göstermemesi gibi sorunlara da yol açar. Bu da günlük yaşamımızı olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Klozet tıkanıklığı açma hizmetlerinde özel olarak geliştirilen teknolojik cihazlar ve işinin ehli profesyonel ustalarımızla, bu tarz sorunları ortadan kaldırmaya yönelik birçok çalışmaları yapıyoruz.

Klozette oluşan tıkanıklığa birçok farklı etkenler sebep olur. Bu sebepleri şu şekilde sıralarız;

Su da erimeyen, kalitesiz tuvalet kâğıtları,
Islak mendil veya el kurulama peçetelerinin tuvalete atılması,
Tuvalet kâğıtlarını topak haline getirilerek tuvalete atılması,

Koku giderici ürünlerin plastik kaplarının gidere kaçması,

Tuvaletin sifon kısmı ve gider boruları kısmında kireç ve kir birikmesi,
Bina ana gider borularındaki sorunlar veya tıkanmalar,
Gider borularında yapılan meyil hataları veya çökme sorunları.
Tıkanıklığın Nerede Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tıkanıklığın nerede olduğunu anlamak için öncelikle sifonu 1 kez çekmeniz gerekir. (Dikkat! Eğer sifonu birden fazla çekerseniz, gider içerisinde aşırı su birikmesine sebep olarak, açma işleminin zorlaşmasına ve klozet suyunun taşımasına sebep olur.) Sifonu 1 kez çektikten sonra, suyun hareketlerine dikkat etmemiz gerekir.

Eğer su süratle yükselip geri gitmiyorsa tıkanıklığın olduğu nokta yakın bir mesafede demektir. Eğer sifonu çektikten sonra su çekiliyor ama yavaş yavaş tekrar dolmaya başlıyorsa, tıkanıklığın bulunduğu mesafe uzak demektir.

Klozet Tıkanmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Klozet tıkanıklığına, tıkanma dan evvel müdahale etmek aslında daha makul bir çözümdür. Bu sebeple, klozetin içine ped, tuvalet kâğıdı, peçete ya da çocuk bezi gibi su da erimesi zor olan maddeleri atmamaya özen gösterin. Eğer küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa, kapağını kapalı tutmanız faydalı olacaktır.

Yine en sık karşılaştığımız tıkanma sebeplerinden biri de, temizlik sonrası klozete dökülen suyun içinde unutulan bezler. Temizlik suyunu klozete dökmeden önce, mutlaka bez kalıp kalmadığını kontrol edin. Hatta mümkünse temizlik suyunu klozet içine dökmeyin.

Tıkanıklığa Neden Olan Tesisat Düzeneği

Tesisat Bakımının Önemi
Tesisattan Kaynaklı Sorunlara Alternatif Çözümler
Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri;
Klozet tıkanmasının sebebi organik kalıntılar ya da peçete gibi daha yumuşak maddelerin atılması sonucu tıkandıysa, bunun çözümü de daha kolay olur. Bunun için marketten alacağınız klozet açıcı kimyasal çözüm olur. Bu kimyasal erimesi kolay olan atıkları temizleme konusunda etkili olur. Kimyasal klozet tıkanıklığı açma ürününü kullanırken, mutlaka kullanma talimatını okumayı ihmal etmeyin. Ve bu talimattaki adımları birebir takip edin. Bu talimatlar arasında tuvalet temizlendikten sonra, 24 saat kullanılmaması yer alır.

Klozet açma yöntemleri

Bu sebeple klozeti kullanıma kapatıp bu kimyasalları da solumamaya gayret edelim. Bu kimyasalların yanlış kullanımı hem size hem de gider borularınıza zarar verir. Bu sebeple çok dikkatli kullanmalı, mümkünse yardım almalıyız.

Klozet tıkanıklığı açma yöntemleri arasında daha sağlıklı bir yöntemi var. Bu da karbonat ve sirke yöntemidir. Bunun için; 1 çay bardağı karbonat ve 1 su bardağı sirkeyi tuvalete döktükten sonra, üzerine 1 litre kaynamış su dökün. Bu karışım klozet içinde bir köpürme meydana getirecektir. 2- 2,5 saat bekledikten sonra klozetinizi temizleyin. Ama bu karışım sadece organik kalıntıları temizleme işinde yarar. Eğer klozet tıkanıklığına sebep olan cisim, büyük ya da sert ise kimyasal ya da doğal açıcılar, klozet tıkanıklığı açma işleminde yardımcı olmayacaktır. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir tesisat ustası çağırmanız gerekir.

Jet Kanalizasyon Kurumsal Web Sitesi…