Antalya Mutfak Tıkanıklığı Açma

Hemen Arayın: 0 507 350 56 46

Mutfak Tıkanıklığı Açma sebze, meyve ve bulaşık yıkarken kullanılan mutfak lavaboları, birçok sebepten dolayı tıkanabilir.

Özellikle bayanlar tarafından kullanılan bu lavabolar, dikkatsiz kullanım ya da ihmal sonucu giderden suyu akıtmaz.

Mutfak Tıkanıklığı Açma; lavabonuz tıkandığında eğer durum acilse ve ciddi bir tıkanıklık var ise, kesinlikle bir tesisatçı veya servise danışmanız gerekmektedir.

Tezgâhı içinde bulunan lavaboda deliğin ve giderin oluşturduğu kısmın belirli sebeplerden dolayı biriken suyu giderden akıtmaması durumudur.

Antalya Kanalizasyon Vİdanjör

Musluktan akan suyun lavaboda bulunan delikten akması gerekmektedir. Herhangi bir tıkanıklık durumunda ilk olarak deliğin üzerinde birikmiş atık/çöp olup olmadığını kontrol edin.

Eğer tıkanıklık borudan kaynaklanıyor ise, mutfak tıkanıklığı açma yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz.

Mutfak tıkanıklığının ciddi boyutta olduğunu düşünüyorsanız, bir tesisat firmasına ulaşarak oluşan tıkanıklığı tamir ettirebilirsiniz. Yıllardır bu işi yapan firmamız, kolay ve titiz bir şekilde mutfak lavabonuzda oluşan tıkanıklığı, tesisata zarar vermeden tamir eder.

Mutfak Lavabosu Tıkanması Sebepleri;

Lavaboları kullanım sıklığına bağlı olarak birkaç ay içinde tıkanabildiği gibi, eski yapılı binalarda daha sık tıkanabilir. Mutfak lavabolarının tıkanmasının birçok sebebi vardır.

Mutfak Lavabosu Tıkanması Sebepleri
Bu sebeplerden en önemlisi, mutfak lavabo giderini oluşturan borunun eğimli olup olmamasıdır. Boruların eğimsiz olması, mutfak giderinin daha çabuk şekilde ve daha sık tıkanmasına yol açar. Bu nedenle tesisat yapısı ve borular incelenmelidir.

Bir diğer önemli sebep ise boruya takılan yabancı cisim ve atıklardır. Üzerindeki çöp alınmadan yıkanan bulaşıklar, meyve sebze yıkarken kopup dökülen sap ve benzeri bitki atıkları ve de çay çöpünün direkt lavaboya dökülmesiyle, mutfak lavabonuzda tıkanıklık oluşabilir.

Bunların dışında lavaboya atılan meyve-sebze artıkları, çeşitli çöpler, lavaboda yıkanan taneli baklagiller (mercimek, pirinç vs.), demliğin lavaboya dökülmesi; lavaboda maydanoz ve benzeri çok yapraklı sebzelerin yıkanması da, tıkanıklığa sebep olacak hareketlerdir. Lavaboya ekstra bir lavabo süzgeci koymak aslında gider sağlığı için çok önemlidir.

Mutfak Lavabosunda Oluşan Tıkanıklık

Doğal yollarla açılabilen tıkanıklık, bazı araç gereçler ile de azaltır. Tıkanıklık açmak için kimyasallar olarak sirke, tuz ruhu, lavabo açıcı, kostik kullanabileceğiniz gibi fiziksel açıcı olarak aparatları, elbise askısı, şiş gibi çubukları, pompa ve benzeri mutfak aletlerini ya da sıcak suyu kullanabilirsiniz.

Tüm bu saydığımız mutfak tıkanıklığı açma yöntemleri kısa süreli çözümlerdir. Bazıları sağlığınıza ve tesisat borularına zarar verebileceklerini göz önünde bulundurunuz.

Mutfak tıkanıklığı açma işleminizi tehlikesiz ve risk almadan yapmak istiyorsanız, bir uzman tesisat ve tekniker ile görüşmelisiniz. Firmamız bu konuda bilinen güvenilir ve tanıdık bir firmadır.

Gider Pompası ile Tıkanıklık Açma;
Mutfak tıkanıklığı gibi birçok durumda gider pompası kullanılmaktadır. Çok uygun fiyatlara satılan pompalar, yalnızca kısa süreli çözüm üretir.

Mutfak lavabosunda biriken yabancı cisim, kalınlaşmış yağ tabakası ya da pislikleri, ancak bir kısım yerinden oynatarak ya da ilerleterek geçici tıkanıklık açma seçeneği sunar.

Biriken pisliğe uygulanan basınç fazla olur ise, borunun patlaması söz konusu olabilir.

Tuz Sirke Karışımı ile Tıkanıklık Açma;
Belirli miktar sirke, tuz ve karbonat kullanılarak yapılan bu mutfak tıkanıklığı açma işleminde, karışımın etki etmesi için belirli süre beklemeniz gerekmektedir.

Karbonat, tuz ve sirke ile yapılan mutfak tıkanıklığı açma işlemini sirke, kabartma tozu ve limon tuzu kullanarak da aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle limon tuzu ve ardından karbonatı lavabo delikleri kısmına dökün. Sonrasında sirke dökün. Bu yöntem bulunan diğer kirleri yok eder ve bakterileri de öldürür.

Tuz Ruhu ile Tıkanıklık Açma;
Sirke – tuz ile mutfak tıkanıklığı açma ile benzer bir diğer seçenek ise tuz ruhu kullanmaktır. Fakat bu yöntem hem sağlığınız hem de borularınız için tehlikelidir.

Tuz ruhu ile tıkanıklık açma durumunda, solunan hava ile akciğerlerde zehirlenmeye, temas durumunda ise ciltte yanmaya kadar varan durumlar nedeni ile kullanmamanız daha faydalıdır.

Ayrıca tuz ruhu borularınızı delmek sureti ile ekstra maliyete sebep olur.

Lavabo Açma Aparatı ile Tıkanıklık Açma;

Lavabo açma teli olarak da satılan bu aleti, mutfak lavabo borunuzdan aşağıya doğru hafifçe sokarak tıkanıklığı açabilirsiniz.

Fakat lavabo açma aparatının dikkatsiz mutfak lavabo borusunu delme gibi bir dezavantajı var.

Kostik (Köstük) Kullanmak;
En etkili çözümlerden biri olan kostik kullanımı aynı zamanda dikkat edilmesi gereken kimyasal bir maddedir.

Asit bazlı bir bileşik olan kostik (köstük olarak da bilirsiniz) kimyasal adıyla sodyum hidroksit.

Mutfak tıkanıklığı açma, lavabo tıkanıklığı açma gibi konularda uzman firmamızın tam donanımlıdır. Eksiksiz ekipmanları ve bilgili tesisat ustalarından oluşan ekibimiz, bir telefon kadar uzağınızda.

Jet Kanalizasyon Kurumsal Web Sitesi…