Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Açma Hizmeti

Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemleri detaylı bir şekilde içerikte ele alınmıştır. Bu yöntemleri kullanarak siz de tıkanan lavaboyu kolayca açabilirsiniz. Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemlerini merak edebilirsiniz. Ev ya da iş yeri fark etmeksizin en çok kullanılan alanlardan biri de mutfaklardır. Ancak bu alanlarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri lavabonun tıkanmasıdır. Bu tür tıkanıklıkları çözmek için […]

Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemleri detaylı bir şekilde içerikte ele alınmıştır. Bu yöntemleri kullanarak siz de tıkanan lavaboyu kolayca açabilirsiniz.

Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemlerini merak edebilirsiniz. Ev ya da iş yeri fark etmeksizin en çok kullanılan alanlardan biri de mutfaklardır. Ancak bu alanlarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri lavabonun tıkanmasıdır. Bu tür tıkanıklıkları çözmek için tesisatçı çağırmadan önce evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Lavabo tıkanıklığı ev yaşamının sık karşılaşılan sorunlarından biri olarak bilinmektedir. Oysa lavabo tıkanıklığını gidermek için birkaç etkili yöntem bulunmaktadır. Aşağıda mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemleri hakkında önemli bilgiler yer almaktadır.

Elle açma yöntemi: Öncelikle lavabonun katı maddeler yüzünden tıkandığını düşünüyorsanız bir tel askıyı kanca gibi bükerek lavabodaki maddeleri çıkarabilirsiniz. Kancayı borunun kenarından kaydırmaya çalışın, borunun içine itmekten kaçının. Bu işlemin ardından sıcak suyu açarak lavaboya akmasına sağlayın. Eğer su geri gelirse hemen musluğu kapatın.

Sıcak su yöntemi: En çok kullanılan yöntemlerden biri olan sıcak su ile de tıkanmış lavaboyu açmanız mümkündür. 4 bardak suyu kaynatın ardından bu suyu birkaç saniye aralıklarla lavaboya dökün. Sonuçta bu yöntem özellikle küçük tıkanıklıkları açmak için etkili olabilmektedir.

Karbonat ve tuz arışımı: Karbonat ve tuz karışımı ile tıkanan lavaboları çok kısa sürede açabilirsiniz. Üstelik iki malzemeyle bu işlemi yapabilirsiniz. 1/2 su bardağı karbonatı 1/2 su bardağı sofra tuzu ile karıştırın. Karışımı lavabo giderine dikkatlice dökün ve 15-20 dakika bekleyin. Ardından kaynar suyu dökerek tıkanıklığı açın.

Bulaşık Deterjanı Kullanmak: Mutfak lavabosunu açmak için tek çözümün tesisat olduğunu düşebilirsiniz. Halbuki sadece bulaşık deterjanı bile işinizi halledecektir. Bulaşık deterjanının yarısını lavabo giderine döküp ardından lavaboya tıpa takın. Bir leğen dolusu sıcak suyu lavaboya dökerek tıkanıklığı giderin. Fakat su sıcak olduğu için dikkatli olmalısınız.

Özetle, lavabo tıkanıklığını gidermek için bu yöntemlerden birini veya birkaçını deneyebilirsiniz. Ancak tıkanıklık ciddi bir sorunsa veya bu yöntemler işe yaramazsa, profesyonel bir tesisatçıdan yardım almanız gerekmektedir. Çünkü bazı tıkanıklıklar özel işlem gerektirmektedir.

Sirke ve Karbonat ile Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Açılır Mı?

Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemlerinden biri de sirke ve karbonat yöntemidir.  1/2 su bardağı karbonatı lavabo giderine dökün. Üzerine 1/2 su bardağı damıtılmış beyaz sirke ekleyin ve hemen gider tıkacıyla kapatılması gerekmektedir. Tepkimenin lavabodan dışarı değil, boruların içine doğru gerçekleşmesi için bekleyin. 30 dakika sonra 4 litre suyu kaynatın, kaynar suyu giderin içine dökerek karbonat kalıntılarını temizleyin.

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Önlenir?

Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemlerinin yanında bu tıkanıklığı nasıl önleyebileceğinizden de bahsedebiliriz. Lavaboları sık sık tıkanma sorunuyla karşılaşır ve bu sorunun başlıca nedeni yağların gider hattında birikmesidir.

Yağlar gider hattında birikerek tortulaşır, ardından giderde sert kalıntılar oluştururlar. Hatta bu kalıntılar, lavabo giderini daraltır ve sonucunda lavabo tıkanıklığına yol açar. Bu tür tıkanıklıkları çözmek için genelde gider açma veya robot cihazları kullanılabilmektedir. Yalnız bu cihazlar uzman bir tesisatçı tarafından kullanılmaktadır.

Lavabo tıkanıklıklarını önlemek için mutfak evyesine yağlar, sebze-meyve artıkları, yemek atıkları ve çay posaları gibi maddeleri dökmemelisiniz. Bu maddeler gider hattında birikerek tıkanıklıklara neden olur. Bu nedenle bu tür atıkları lavabo yerine çöp kutusuna atmak, tıkanıklık olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır. Kısacası mutfak lavabosunu her zaman kirden arındırmalı ve uzak tutmalısınız. Böylece mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yöntemlerine de gerek duymazsınız.

Lavabo tıkanıklıkları sadece sinir bozucu değil, aynı zamanda onarımları ve temizliği de masraflı olabilmektedir. Oysaki dikkatli olmak ve mutfak lavabosuna zarar verebilecek maddeleri atma alışkanlığınızı değiştirmek bu sorunların önüne geçmektedir. Sonuç olarak mutfak lavabosu tıkanıklığı açma ve önleme yöntemlerini bilmeniz kurtarıcı olabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tamamen tıkalı lavabo nasıl açılır?

Tamamen tıkalı lavaboyu 1/2 bardak karbonat ve 1/2 bardak sirke karışımıyla açabilirsiniz. Bu karışımı döktükten sonra 15 dakika bekleyip üzerine sıcak su dökmelisiniz.

Suyla dolu tıkalı lavabo nasıl açılır?

Suyla dolu lavabo içine bir fincan karbonat (sodyum bikarbonat) ve ardından üzerine bir fincan sirke dökerek açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte biraz bekledikten sonra suyun kendiliğinden gittiğini görebilirsiniz.